Kareniotai - kaimas dabartinėje Gudijoje, netoli sienos su Lietuva, Astravo rajone. Kareniotai - mano senelio Domininko Sako gimtinė.
Nei didesnio ežero, nei platesnės upės. Vien kaimo laukeliai ir miškai aplink juos. Bet už kelių kilometrų - Svyronių miestelis ir jo šonu tekanti didelė ir srauni upė, mūsų Neris, ten vadinama Vilijos vardu.
Svyronių bažnyčioje buvo krikštijami visi Kareniotuose gimę vaikai, taigi, ir senelis Domininkas, ir jo tėvas Jonas, ir - turbūt - tėvo tėvas Jokimas...
Svyronių parapija tais laikais buvo stipriai sulenkėjusi. Bažnyčios knygose neradau pavardžių su lietuviškomis galūnėmis (nežinau, kiek esu teisus, čia lietuvindamas jų rašybą). Ir mano protėvių pavardė tose knygose - Sak, kartais - Sakovič. Tiktai dalis vietovardžių liudija kadaise ten buvus lietuvių kraštą.
Kareniotų kaimo jaunų valstiečių Jokimo Sako ir Kotrynos Šmataitės šeimoje 1839 metų gegužę gimė jų pirmagimis sūnus. Svyronių bažnyčioje jis buvo pakrikštytas Anzelmo Jono vardais, kurių tik antrąjį vėliau naudojo.
Paskui gimė Jono broliukas Simonas ir turbūt dar kiti broliai ir seserys. Iš jaunesniųjų vien Juozapą žinome.
Sakų medžio dalis. Paspalvintieji - autoriaus tiesioginiai protėviai.
Joną apvesdino anksti, devyniolikinį. 1858 metų lapkritį Svyronyse jis buvo sutuoktas su Kareniotų kaimyne, šiek tiek vyresne Ieva Jakubcevičiūte. Jakubcevičių Kareniotuose tuomet gyveno ne viena šeima - Ieva buvo Andriejaus ir Juozapotos dukra.
Su Ieva Jonas Sakas pragyveno beveik dvi dešimtis metų, susilaukė kelių vaikų. Kiek jų buvo? Kai 1877 metų kovą Ieva "nuo dusulio" mirė, Svyronių bažnyčios knygoje buvo užrašyti jos trys vaikai - Pranas, Mykolas ir Pranciška. Mykoliukui tada ėjo septinti, Pranutei - ketvirti metukai. Dar vienas vaikelis, Antanas, jau buvo miręs.
Tų pačių 1877 metų gegužę našlys Jonas vedė dar kartą - Prancišką Olchovičiūtę iš Kliuščionių miestelio. Tuokėsi Kliuščionių bažnyčioje. Pranciškos tėvai - Mykolas Olchovičius ir Ona Kovanska. Pranciškos tėvas buvo seniai miręs, ją užaugino patėvis Juozapas Klimavičius.
Pranciškos šeimyninė laimė buvo labai trumpa. Po metų, 1878 metų gegužę, gimė sūnus Domininkas (mano senelis). Vos trims mėnesiams praėjus, Pranciška liko našle: Joną Saką, šeimos maitintoją, nesulaukusį nė keturiasdešimties, nusinešė neišgydoma tais laikais džiova. Jį palaidojo Kareniotų kaimo kapinaitėse.
Štai, į kokį vargą įkrito mano prosenelė Pranciška! Ką išgyveno, kaip vertėsi ji viena su savo kūdikiu ir trimis vaikais iš vyro pirmosios santuokos, kuriems taip pat reikėjo duonos ir meilės? Jos likimo nežinau.
Apie 1900-uosius metus jos sūnus Domininkas, jau į vyrus užaugęs, gyveno nebe gimtinėje, bet dabartinio Švenčionių rajono Karklinės kaime. Ten buvo nutekėjusi Pranciškos sesuo Marijona Olchovičiūtė - Maslianikienė. Kada ir kodėl Domininkas paliko tėvų namus, galiu tik spėlioti.
© 2023 Aleksandras Sakas
Priedas - metrikų duomenys
1837 m. birželio 6 d. Svyronių bažnyčioje administratorius kun. Bonaventūra Šinskis sutuokė valstiečius Jokimą Saką (Joachim Sak), 21 metų jaunuolį, ir Kotryną Šmataitę (Katarzyna Szmatowna), 19 metų merginą, abu iš tos pačios parapijos Kareniotų kaimo, valstiečių teisėtų sutuoktinių Kazimiero ir Antaninos Buikaitės Sakų (Kazimierza i Antoniny z Buykow Sakow) sūnų ir valstiečių teisėtų sutuoktinių Stanislovo ir Marijonos Rupenkaitės Semaškų (Stanislawa i Maryany z Rupiankow Siemaszkow) dukterį, dalyvaujant liudininkams valstiečiams Mykolui Mužylai, Simonui Jakobcevičiui, Martynui Šmatui, Simonui Slikančiui. (Įrašo Svyronių bažnyčios santuokos metrikų knygoje kopija, gauta iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo).
Pastaba. Semaškos - akivaizdi raštininko klaida. Kotrynos Šmataitės tėvai - Šmatai, Stanislovas Šmatas ir Marijona Rupenkaitė (yra jų santuokos 1813 m. toje pačioje Svyronių bažnyčioje metrikai).
1839 m. gegužės 28 d. Svyronių bažnyčioje jos vikaro kun. Dionyzo Zdanavičiaus pakrikštytas kūdikis vardu Anzelmas Jonas, valstiečių teisėtų sutuoktinių Jokimo ir Kotrynos Šmataitės Sakų sūnus, gimęs šių metų ir mėnesio 27 dienos vakarą Kareniotų kaime. Krikštatėviais buvo valstiečiai Jokūbas Stupenka su mergina Ona Šmataite. (EAIS, Svyronių RKB atitinkamų metų gimimo metrikų knyga)
1858 m. lapkričio 16 d. Svyronių bažnyčioje kunigo Prano Mosievičiaus, šios bažnyčios administratoriaus, sutuokti valstiečiai Jonas Sakas, dvidešimt pirmų metų jaunuolis, ir Ieva Jakubcevičiūtė, dvidešimt trijų metų mergina, abu iš Kareniotų kaimo, valstiečių teisėtų sutuoktinių Jokimo ir Kotrynos gimusios Šmataite Sakų sūnus ir valstiečių Andriejaus ir Juozapotos gimusios Plėkociute Jakubcevičių dukra, dalyvaujant liudininkams valstiečiams Martynui Tubiui, Pranui Jakubcevičiui, Petrui Sakui, Jonui Mažuliui ir daugeliui kitų. (EAIS, Svyronių RKB atitinkamų metų santuokos metrikų knyga, 386 v.)
1877 m. kovo 20 d. Kareniotų kaime nuo dusulio mirė valstietė Ieva Sakienė, gimusi Jakubcevičiūte. Likusio našliu Jono Sako žmona, turėjusi apie 30 metų, šios Bažnyčios parapijietė, po savęs palikusi sūnus Praną, Mykolą ir dukrą Prancišką. Jos kūną patys valstiečiai palaidojo privačiose Kareniotų kapinėse 22 kovo. (familysearch.org, Svyronių bažnyčios atitinkamų metų mirties metrikų knyga)
1877 m. gegužės 8 d. Kliuščionių bažnyčioje klebonas kun. Jonas Galičius, triskart paskelbęs gegužės 1, 5 ir 8 dienomis, sutuokė valstietį Joną Saką, 40 metų našlį iš Svyronių parapijos Kareniotų kaimo, su valstiete Pranciška Olchovičiūte, 26 metų netekėjusia iš šios parapijos Kliuščionių kaimo, valstiečių teisėtų sutuoktinių Jokimo ir Petronelės gimusios Šmitaite sūnų su valstiečių teisėtų sutuoktinių Mykolo ir Onos Kovanskos dukterimi, dalyvaujant liudininkams valstiečiams Jonui Jakobcevičiui, Pranui Klimavičiui, Tadui Oleškevičiui ir kitiems. (Baltarusijos nacionalinio istorijos archyvo Gardino m. pažyma)
Pastaba. Čia Jono Sako motina ir Jokimo Sako žmona užrašyta Petronelė Šmitaitė, bet 1837 ir 1858 metų santuokų įrašuose ji - Kotryna Šmataitė. Gal buvo du Jokimai Sakai? Kažin, ar viename kaime tuo pačiu laiku galėjo rastis du skirtingi žmonės, abu - Sakai, abu - gana retu Jokimo vardu, abu - turėję po sūnų Joną, ir dar vieno žmona - Šmataitė, o kito - Šmitaitė? Matyt, šiame dokumente suklysta. Remdamasis senesniais įrašais Jono Sako motina ir Jokimo Sako žmona laikau Kotryną Šmataitę.
1878 m. gegužės 14 d. Svyronių bažnyčioje šios bažnyčios klebono kun. N. Kačinskio pakrikštytas kūdikis Dominyko vardu, Kiemeliškių valsčiaus valstiečių teisėtų sutuoktinių Jono ir Pranciškos iš Liachovičių Sakų sūnus, gimęs šių metų ir mėnesio 7 dieną Kareniotų kaime. Krikšto tėvais buvo Juozapas Šamšura su Aleksandra, Jurgio Mužilos žmona. (familysearch.org, Svyronių bažnyčios atitinkamų metų gimimo metrikų knyga)
Pastaba. Dominyko motinos mergautinė pavardė - Olchovičiūtė, kaip kad Dominyko tėvų 1877 m. santuokos metrikuose.
1878 m. rugpjūčio 16 d. Kareniotų kaime nuo džiovos mirė valstietis Jonas Sakas, likusios našle Pranciškos vyras 40 metų amžiaus, palikęs iš 1-osios santuokos sūnus Praną ir Mykolą, dukrą Prancišką, iš 2-osios santuokos sūnų Dominyką. Jo kūną patys parapijiečiai palaidojo privačiose šio kaimo kapinėse 18 rugpjūčio. (familysearch.org, Svyronių bažnyčios atitinkamų metų mirties metrikų knyga)
2023 m. lapkričio 9 d., ketvirtadienis
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
-
Mano prosenelis (senelio Juozapo Dabregos tėvas) Aleksandras Dabrega gimė 1817 metų balandį Svėdasų parapijos Šeduikių kaime . Buvo pirmagim...
-
1937 metais mano mama Elena Dobregaitė baigė gimnaziją Rokiškyje ir tais pačiais metais įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universitetą medici...
-
Išliko keliolika mano tėvo Aleksandro Sako (1908-1998) kadaise gautų arba pirktų atvirukų, taip pat nuotraukų su Lietuvos vietovių vaizdais...
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą